Başarılı Olmanın Sırları Nelerdir ?

Herkes hayatında başarılı olmak ister.Bu  makalede hayatta neden başarılı olamıyoruz ve başarılı olmanın sırları nelerdir, başarılı insanların ortak özelliklerini  araştırdım.

Neden başarılı olamıyoruz ?

                           
Başarılı olmanın yollarını anlayabilmek için öncelikle  bir hedefimizin  bir amacımızın ve bizi tutkuyla başarıya odaklanmamızı sağlayacak içsel ve dışsal desteğe ihtiyacımız vardır.
 • En büyük  eksikliğimiz özgüven eksikliğidir.. Başarısız olduğuna inanan bir çok kişi aslında başarısızlığının sebebinin  kendine güvenmemesinden kaynaklandığını bilir ve gizler.! Kendin den bile gizler.  

 • Karar verme de çok zorlanırız. Bazen  nereden başlayacağımızı bilemiyoruz. Oysa en kütü olasılıktan bile başlasak  en azından başarılı olma yolunda bir tuğla koymuş oluruz ve  varsa eksiklerimiz ,yetersizliklerimiz bunu ilerleyen süreçte telafi eder ve başarılı olma yolunda yapılması gereken ne varsa yapmış oluruz.

 • Uyumayı çok seviyoruz  hem de  çok ,Gelişmiş ülkelerle yada Japonyadaki insanlarla kıyaslayacak değilim ama  ne kadar çok  uyursak  zamanı güzel değerlendiremez isek uyanıkken yapmamız gereken bir o kadar şeyde birikmiş oluruz ve bu durum  bizi başarılı olma yolunda tö uzaklaştırır.

 • Hayata bakış açımız da başarılı olamamızın sebepleri arasında yeri alır .Olaylara yaşananlara bir matematik soru edasıyla yaklaşmak gerekir. Başarılı olamamak diye bir şey yoktur.Var olan tek şey o yolda atılması gereken yolları öğrenmek ve uygulamak.Bir önceki yazımızda ki yazımız da  hayatı daha güzel farklı gözle bakmamızı sağlayan bir yazı yazmıştık incelemenizi tavsiye ederim.Başarılı olmak için ,düşünceyi geliştirme yöntemlerini okuyun

 • Kendimizi yetersiz hissetmek bile tek başına başarılı olamayacağımıza inanmamıza yeterli !Halbuki çözüm belli bilmiyorsak öğrenebiliriz ve kendimizi geliştirebiliriz. Çoğu zaman bunu sadece bilgilerimizi güncelleyerek yani okuyarak araştırarak.

 • Sevdiğimiz işi yapmamak yada yanlış mesleki seçimler bize hayatta zaman ve emek kaybına uğratır.İnsan sevdiği işte tutkuyla  bağlandığı işte başarılı olur.

 • Hırs  ve özveri ! Bir şeye inanıp sadece başlamak da yetmez. Başarılı olma yolunda  en büyük engel , bizi duraksatan şeyler süreç içerisindeki dalgalanmalı başarı grafiğimizdir.Hiç bir şey dünyada sürekli aynı kalmaz; başarı düşebilr verim düşebilir bazen çalışmalarımıza projelerimize ara verebiliriz  yada hatalar yapabiliriz.İnsanın olduğu hiç bir şeyde mükemmeliyetlik yoktur .Herzaman daha iyisini daha güzelini yapabiliriz daha başarılı olabiliriz  ya da bir başkası çıkar.

Başarılı insanların ortak özellikleri 

başarılı insanların ortak özellikleri
Başarılı olmanın sırları

Başarılı insanların ortak özelliklerinden en önemlisi ; sevdikleri işte tutkuyla bağlı oldukları ve doğru kararlarla yola çıkmalarıdır.


Öğrenmeyi ve kendilerini geliştirmeyi asla bırakmazlar ,çağa ve değişimlere dikkat ederek güncellerler bilgilerini ve işlerini. 


Amatör ruhla hem işlerine bağlı ve özveriyle çalışırlar .Yaptıkları işte en iyi olmaya çalışırlar.


 Hızlı karar alırlar ve  pratik çözümlerle sistemlerini daha üst seviyelere taşımayı amaç değil hayat felsefesi haline getirirler.


Hata yapmaktan korkmazlar .Ve hataları gelişmenin,  başarılı insan olabilmenin en önemli malzemesi olduğuna inanırlar.
Zaman :Hayalleri bir an önce hayata geçirmek için çok tasarruflu kullanılması gereken sihirli bir kum saatidir.  


Zamanı çok çalışmakla  değil fikir üreterek daha verimli  sistemler kurma üzerine düşünürler.


Herkesin düşündüğü  ama cesaret edip de  başlamaya cesaret edemeyen yada  mazeret üreten insanlar değillerdir başarılı insanlar.!


Benzer yönlerinden biri de   sanılanın aksine  çok da " mükemmeliyetçi" değillerdir. Bir fikirin belirdiği üretildiği anda eyleme  dönüşmesi gerektiğine inanırlar.


Başarılı insanların çoğu zor şartlar  altında  ,sabırla  inandıkları yolda yürüyerek , inanarak  bu günlere 

gelmişlerdir .Herkesin bir hikayesi var  bizimkinden çok da farklı bir çizgiden hayata başlamadılar. 

Öyle değilmi?  


Başarılı olmak için ne yapmalıyız ?

 • Başarılı olmanın  sırrı
:Hayata farklı bakış açılarıyla bakabilmekten, 

 • çok çalışmaktan, 

 • çok okuyup öğrenme eylemini hiç bırakmamak gerekir.

 • Özveri gerektirir çoğu zaman sabır gerektirir.

 • Gerektiğinde uykumuzdan fedakarlık yapmamız gerekebilir.

 • Büyük bir aşkla  tutkuyla işimizi sevmemiz gerekir.

 • Kişisel gelişim hakkında bir çok yazılar okuyup kendimizi iyi tanımamız gerekir

Günün güzel sözü "başarılı olmak için geç değil.."Hiç yorum yok:

Yorum Gönder