Beyin gücünüzü artırmak için 10 kolay yöntem

         
düşünce gücünü kullanma
Düşüncelerimizin gücü
Ne kadar sıklıkla beyninizle ilgili şeyler düşünüyorsunuz? Hiç durup da beyinlerinizin inanılmaz gücü ve mükemmel dehası karşısında şaşkınlığa uğradınız mı? Ya da en azından zaman zaman şöyle bi silkelenip beyinlerinizde bir bahar temizliği yapar gibi onu yenilemeyi,  tazelemeyi hiç düşündünüz mü?

              Eğer siz de çoğu insan gibiyseniz, cevabınız ''Hayır!'' olacaktır.
         
              Şaşırtıcı bir şekilde beyinlerimizin yalnızca yüzde 10 gibi küçük bir kısmını kullanabiliyoruz, ancak geliştirmek ve kapasitesini artırmak için neredeyse hiç çaba göstermiyoruz. Yıllardır bilim insanları bundan fazlasının mümkün olmadığına inandılar, ama artık bu görüşün günümüzde bir geçerliliği kalmadı.

               Neuroplasticity (sinirsel-şekillendirilebilirlik) adı verilen yeni bir teori inanılmaz bir gerçeği ortaya çıkardı: Beyin değişebilir
           
                Bu şu anlama geliyor, bir alanda çok da başarılı olmayabilirsiniz, hiç önemli değil. Biraz egzersizle beyinlerinizin o bölümü değiştirebilme seçeneğine sahipsiniz.

                Bunu şöyle de düşünebilirsiniz: Beyinlerinizi bir kas olarak düşünün, ve onu geliştirmek için düzenli egzersiz yapmanız gerekiyor.


                Beyin kapasitenizi artırmak için zengin olmaya, kişisel gelişim uzmanı ve yaşam koçu gibi sıfatlarla tamamen ekonomik çıkarlar için insanlara umut pompalayan insanlara da ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken beyinlerinize egzersiz yapma imkanı tanımak için biraz zaman ayırmak, bu kadar!

           
                Peki ne yapabilirsiniz?

                İşte size zekanızı geliştirebilmeniz ve beyin gücünüzü artırabilmeniz için 10 basit yöntem.

  1. Yeni bir şey yapın
           Yeni bir şey yaptığınızda aslında yaptığınız şey beyninizi yeniden canlandırmak. Aynı eski alışkanlıklarınızı tekrarlayarak sıkışıp kalmayın, beyinlerinizin yapısını değiştirmek için yapmanız gereken tek şey yeni şeyler yapmaktır. Bu, beyinlerinizde zekanızı geliştirmeye yarayan yeni sinirsel ağlar kurmaya yardımcı olur. İşe farklı bir yoldan gitmek, içeceğinizi alışkın olmadığınız elinizle içmek, yeni bir yemek tarifini denemek gibi yeni olan her tür egzersizi yapabilirsiniz.

    2. Düzenli egzersiz yapın

         Düzenli egzersizin beyin fonksiyonlarını artırdığı ve nöron gelişiminde iyileşme sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun anlamı, egzersiz yaptığınız her an yeni beyin hücreleri yaratıyorsunuz. Kalkın ve harekete geçin, beyinleriniz bunun için size teşekkür edecektir :)

    3. Hafızanızı güçlendirin

        ''Bu aralar çok unutkanım'' '' Dilimin ucunda aslında ama şu an hatırlayamıyorum'' gibi hafızayla ilgili çok yakınma duyuyoruz aslında çevremizde değil mi? Peki insanlar bunları dile getirmelerine rağmen hafızalarını güçlendirecek zihinsel alıştırmalar yapıyorlar mıdır? - Malesef hayır.
         Cep telefonu, TC kimlik numarası, pasaport ya da kredi kartı numaraları, şifreleri gibi verileri ezberlemek için yapılan her türlü zihin egzersizinin bir süre sonra bariz bir şekilde hafıza geliştirmeye katkı sağladığını göreceksiniz.

    4. Meraklı olun

       Burada meraktan kasıt kesinlikle akla ilk gelen merak değildir. Gündelik hayatta olduğu gibi kabul ettiğimiz her konuyu farklı açılardan ele alıp, konu hakkındaki sabit fikirlerimizin dışına çıkarak, olayları, kişileri, bilgiyi değişik açılardan ele alabilme, sorgulayabilme ve farklı açılardan değerlendirip alışılagelmiş düşünce kalıplarımızın dışına çıkabilmemizdir. Meraklı olup herşeyi sorgulayarak beyinlerinizin yeni fikirler ortaya çıkarmasını sağlarsınız.

   5. Olumlu düşünün

     Gerginlik ve stres var olan beyin hücrelerini öldürür ve hatta yenilerinin oluşumunu engeller. Araştırmalar geleceğe yönelik olumlu düşünmenin beyin hücresi oluşumunu hızlandırırken, stres ve gerginliği ise inanılmaz ölçüde azalttığını ortaya koyuyor. Seçim sizin, ya olumlu düşünerek geleceğe umutla bakmak ve daha sağlıklı bir beyine sahip olmak, ya da stres ve gerginliği bünyelerimizde misafir etmeye devam edip gün ve gün beyin hücrelerimizin ölümünü izleyerek sağlıksız düşünen bireyler haline gelmek.

   6. Sağlıklı beslenin

      Yediklerimizin beyin fonksiyonlarımız üzerinde büyük bir etkisi var. Beyinlerimizin tüm yediklerimizin ve soluduğumuz oksijenin % 20'sini sadece kendisinin kullandığını unutmayın, bu yüzden biz nasıl besleniyorsak beynimiz de öyle besleniyor. Sağlıklı gıdalar tüketmeli ve bol bol temiz hava almalıyız. ( Taze meyve ve Omega 3 beyin sağlığı için son derece önemlidir)

   7. Kitap okuyun

      Gerçeklikten biraz uzaklaşma adına mükemmel bir araç olan okuma, stres ve gerginlikten kurtulmamıza yardımcı olur. Bir başka araştırma hayal kurmanın beyin egzersizleri için mükemmel bir yol olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü hayal gücümüzü kullanarak, beyinlerimizi hayalini kurduğumuz şeyi zihinlerimizde resmetmeye zorluyoruz. Okumak ise hayal kurmayı tetiklemek için kullanılabilecek en etkili ve özel araçtır.

    8. Uykunuz düzenli olsun

       Uyku beyinlerimiz için aslında mini bir detokstur. Uyku halinde vücudumuz hücrelerini yeniler ve gün içinde vücudumuzda biriken tüm toksinleri ortadan kaldırır. Uykunun en etkili saatlerinden faydalanmak için akşam 9 ve gece yarısı aralığında uyumaya çalışın.

   9. Hayatınızı fazla kolaylaştıran şeylerden uzak durun

     Çamaşırı, bulaşığı elde yıkayın, ev temizliğini elektrik süpürgesi yerine el süpürgesiyle yapın.... Yok yok bunları yapın demiyor araştırmacılar :)
     Hayatlarımızı aşırı derecede kolaylaştıran, beyinlerimizin tembelleşmesine sebep olabilecek bazı şeylerden uzak durmamızı öneriyorlar. Mesela GPS yüzyılın icatları arasında yer alabilir evet, ancak harita kullanımının beyinlerimizin görsel işlemler yürüten bölgesinin gelişimine inanılmaz katkı sağladığını biliyor muydunuz?
     Aynı şekilde mesajlaşma uygulamaları yüzünden iletişimin yüz yüzeliği, konuşma, jest ve mimik eksikliğinin sosyal - etkileşimsel zeka gelişimine de ket vurduğu bi gerçek.

   10. Hesaplamaları zihninizle yapın

     Çok basit gelebilir belki ama beyinlerimizin kapasitesini ve gücünü artırmada en etkili egzersizlerden biri de sayısal alıştırmalardır. Günümüzde hesap makinesi olmayan cep telefonu, bilgisayar yok artık. En komplike ve zor hesaplamaları bile şaşırtıcı bir hızda yapabilen bu cihazlara  öyle bel bağlar olduk ki, en basit işlemlerde bile hemen onlara sarılıveriyoruz.
    Beyinlerimizin gelişimi için zihnimizde de sayısal hesaplamalar ve işlemler yapmalıyız. Hayatımıza sonradan giren cihazlar yerine, doğuştan sahip olduğumuz cihazı, beynimizi kullanmamızın  hiç bir zararı olmayacaktır. Aksine en değerli donanımımızın gelişimine büyük katkı sağlarız :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder