Duyguların Hayatımızdaki Önemi

Duygular,hayatta sahip olduğumuz en güçlü rehberimiz ve en güçlü kaynaklardır.Bizi doğayla iç içe bütünleştiren kozmoza  sıkı sıkıya bağlayan bir iletişim dilidir.Duyguların hayatımızdaki önemi  saymakla bitmez. Şimdi başlıklar halinde Duygularımızı ve bize olan  etkilerini inceleyelim.

Duyguların Rengi

Duyguların vücudumuza etkilerini gösteren resim
Duygularımızın  Vücudumuza Etkileri

Resim'denden de anlaşılacağı üzere ,Duyguların hayatımıza etkisi çok güçlüdür ve sağlığımızla birebir ilişki içerisindedir.

Hissettiğimiz her duygu bir enerjidir ve iletişim aracıdır,dolayısıyla etkilerini hem vücudumuzda hem de evrende etkilerini görmemiz şaşırtıcı bir sonuç değildir. 

Duyguların hayatımızdaki yeri 

  • Duygularımız ve hislerimiz bizi insanlara bağlar sadece insanlara da  değil doğaya ,yaşayan canlılara hatta gördüğümüz algıladığımız  her şeye.

  • Bir çok kanser hastasının bile sadece komedi filmleri izleyerek  yani gülme  duygusunu kullanarak bu hastalığı yendiği bilinmektedir. Duygularımızın vücudumuza etkileri çok güçlüdür.
düşünce gücü
Önceki yazımızı okumak   için resme  tıklayınız.

  • Bazen duygularımıza güvenerek aldığımız  kararlar sayesinde bir çok olumsuz durum yada  koşullardan kendimizi  savunuruz. Bunu bilim bu haliyle kanıtlayamasa da duygularımızın  hayatımızda öngörüleri tetikleyerek  kendimizi koruyabildiğimiz bir gerçek.

  • Duygular bizim  anı yaşamamızı hayattan zevk almamızı  mutlu olmamızı sağlayan en önemli gereçlerdir.

Dil yalan öyler ama beden dili yalan bilmez !

Duygularımızı  saklamayı başardığımızı sandığımız anlarda bile  etkileri ,enerjisi  vücudumuzda etkileri devam eder:  Nefes alışımız  ,nabzımız ,yüzümüzün kızarması ,korku ,endişe ..Yani duygularımızı saklasak bile etkilerinden kolay kolay kurtulamayız. o yüzden de duygularımızı hayatımızı kolaylaştıracak şekilde kullanmayı öğrenmemiz gerekir. Bunu duygusal zeka adı altında bir sonraki yayınlarda işleyeceğiz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder