Düşünceyi geliştirme yolları nelerdir ?

Düşünce Gücü            Düşünce gücü ile ilgili bilgileri, ve bu güçlerin nasıl etkinleştirileceğini gösteren ipuçlarını  bu makalemizde bulabilirsiniz.


'' İnsan gün boyunca düşündüğüdür '' Ralph Waldo Emerson

Düşünce nedir?


En basit tanımı ile düşünce, insan zihnindeki yansımalardır. Buna dış dünyanın insan zihnine yansıması desek daha doğru olur. Şahsen en etkileyici bulduğum tanım ise, düşüncenin üç boyutlu olarak algıladığımız uzay ve dördüncü boyut olarak kabul edilen zamanın ötesinde, bireyin dışında, kendiliğinden var olan ve duyular yerine sadece ruhen algılanabilen asıl gerçeklik, fikir, ideadır.

Düşünce gücü yaratıcı bir güçtür.


Düşüncelerinizi yaşamlarınızda değişiklikler yapmak için ve hatta başkalarının düşüncelerini etkilemek için bile kullanabilirsiniz. Bu gücü geliştirebilir ve güçlendirebilirsiniz. 

Gübresini, suyunu düzenli verdiğiniz tohumların, sağlıklı ve dayanıklı bitkiler olarak varlıklarını sürdürdüğünü düşünün. Düşüncelerimizin de o tohumlardan farkı yoktur. Her bir düşünce de zihnimizde bizim ona ne kadar yoğunlaştığımızla, ne kadar sık düşündüğümüzle şekillenir, büyür ve gerçeğimiz olur. Düşüncelerimiz gerçekliğimizi yaratıyor. Hangi olayla ya da konuyla ilgili olursa olsun, o konu hakkındaki tutumlarımız, bakış açılarımız, niyetlerimizin direkt olarak sonuca etki ettiğini gözardı etmemeliyiz. Eğer onları tutkuyla, ilgiyle ve özenle beslerseniz, düşüncelerin de tıpkı bitkiler gibi yaşamınızda gelişme ve onu etkileme gibi doğal bir eğilimi olduğunu göreceksiniz.

Düşünceleriniz farkında olunan, bilinen bilinç'ten bilinçaltı'na doğru geçer, ve bunun sonucunda o düşünceler ile paralel olarak eylemlerinizi etkiler. Aynı düşünceyi sürekli tekrar ederseniz ve zihniniz sürekli o düşünce ile meşgul olursa, bir şekilde, bu inanılmaz güç sizin düşüncelerinizin gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. 

Düşünce gücünü etkili kullanmanın en iyi yolu imgeleme'dir.


Ne düşündüğünüze dikkat edin!Düşünceler zihninizin ekranında oynayan video gibidir. Orada ne oynatırsanız yaşadığınız hayatı ve karşılaştığınız tecrübeleri şekillendirir. Yaşamınızda değişiklikler yapmanız için tek gerekli olan şey ise farklı bir video oynatmak, daha çok istediğiniz bir taneyi.


Düşünce gücü nasıl kullanılır? 

 • Zihninizde elde etmek, başarmak istediğiniz şeyin mükemmel bir görselini canlandırın.
 • Bu zihinsel manzaranın içine olabildiğince detay, renk, koku, olay vs. yerleştirin. Başlangıçta zorlanacak olursanız,  15'er dakikalık imgeleme egzersizleri uygulayın. Zihninizde basitten başlayıp, detayın bol olduğu görseller oluşturana kadar egzersizlere devam edebilirsiniz.
 • İmgeleme, yani zihinde görselleştirme egzersizlerinizi inanarak ve isteyerek sık sık tekrarlayın, bilinçaltınız bunları gerçek tecrübeler gibi algılayacaktır. Bilinçaltı zihnimiz gerçeği ve hayali ayırt etmez, ikisini de gerçekmiş gibi kabul eder. Düşüncelerinizin olumlu ya da olumsuz olduğuyla, ya da sonuçlarıyla ilgilenmez. Unutmayın, ne düşünürseniz onu çekersiniz!
 • Düşünce gücünüzü harekete geçirerek yarattığınız imgeler bir süre sonra bilinçaltı zihniniz tarafından kabul edilecek ve bilinçaltı zihninizdeki imgeler ile gerçekliğinizin uyuşması için değişimler yapmaya ve gerekli olan fırsatları size doğru çekmeye başlayacaktır.

Sık sık imgelediğiniz olaylar, durumlar ve nesneler, nihayetinde doğal olarak materyal boyutta ortaya çıkacaktır. Konu hakkında en çok yazmayı istememin sebeplerinden belki de en önemlisi ise, tüm bunların geceden sabaha ya da anında olmayacağının bilinmesini istememdir. 

Günümüzde kişisel gelişim artık bir felsefe olmaktan çok pazar haline geldiği için, bir çok kaynak kitap ticari kaygılar sebebiyle olmadık vaatler ve zaman limitleriyle insanları kandırabiliyor. 

Kişisel olarak bir çok insanın bir hevesle aldığı kitabı okuyup çok kısa sürelerde netice bekleyip, beklentilerinin o süre içerisinde gerçekleşmediğini gördüklerinde ise yeniden geleneksel düşünce yapılarına dönerek pes ettiklerine şahit oldum. Bunun temelinde yatan sebep  insanların mücadeleci olmamalarından ziyade, bu alanda sunulan kaynakların gerçekçilik ilkesinden yoksun olarak kitleleri kendilerine çekmeye çalışmalarıdır. 

Evet, düşünceleriniz anında, tek bir seferde yapılan imgelemelerle geceden sabaha gerçekliğe dönüşmüyor. Zamana ihtiyacı olduğu kadar, ne kadar arzulu ve samimi olduğunuz ve ne kadar zaman ve çaba harcadığınızla da ilgilidir. 

Bu zihinsel süreci olumsuz alışkanlıklardan kurtulup yeni, olumlu alışkanlıklar, tutumlar ya da beceriler geliştirmek için kullanabilirsiniz. Düşünce gücünü yaşamınıza parayı, aşkı çekmek, sağlığınızı iyileştirmek, iş ya da sosyal statü durumlarınızı geliştirmek, ilişkilerinizi düzenlemek ve pratikte hemen hemen herşey için kullanabilirsiniz.Olumlu Düşünmenin Gücü

Olumlu Düşünmenin Gücü başlığımızın altında olumlu düşünce nedir, olumlu düşünmeye nasıl başlayabiliriz ve olumlu düşünmeyi geliştirme tekniklerine dair konuları ele alacağız.

Olumlu düşünce nedir?   


Olumlu düşünce hayatın aydınlık tarafına odaklanan, olumlu sonuçlar bekleyen zihinsel ve duygusal bir tavır, yaklaşımdır.

Olumlu, pozitif bir birey mutluluk, sağlık ve başarı için can atar ve her türlü engeli ve zorluğu aşacağına inanır.

Ancak olumlu düşünme gücü herkes tarafından kabul edilemeyebiliyor. Bazıları bunu saçma bulabiliyorlar ve hatta bu öğretiyi, yaklaşımı benimseyen insanlarla alay bile edilebiliyor. Fakat olumlu düşünmenin gerçekliğini kabul eden ve etkili olduğuna inanan insanların sayısı da gün geçtikçe artıyor. ( Bence önyargılı ve alaycı bakış açısı bile başlı başına olumsuz düşünce ürüdür )

Olumlu düşünmenin gücünü yaşamınızda kullanmak için varolduğuna inanmaktan daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Yapacağınız her şeyde olumlu düşünme tutumunu sahiplenmelisiniz.

Olumlu düşünmeye nasıl başlayabiliriz?


Olumlu bir tutumla hoş ve mutlu hisler yaşayabiliriz. Bu gözlerimize daha fazla canlılık, bedenlerimize daha çok enerji ve ruhlarımıza daha fazla mutluluk getirebilir. Olumlu düşünmenin gücü sayesinde tüm varlığımız iyi niyet, başarı, sağluk ve mutluluk titreşimleri yayabilir. 

Öncelikle olumlu düşünmenin gücünü kullanabilmek için, alışılagelmiş olumsuz düşünce alışkanlıklarımızın farkına varmalıyız. Farkına varamadığımız şeyleri değiştiremeyiz. Sadece farkına varabildiğimiz ve değiştirilmesi gerektiğine inandığımız şeyleri değiştirebiliriz. 

Farkına vardığımız ve değiştirilmesi gerektiğine inandığımız olumsuz düşünce kalıplarını terketmeyi gerçekten istemeliyiz. 


Burada ise niyet faktörü ortaya çıkıyor. Olumlu düşünmeye gerçekten başlayabilmek için niyetimizin de o yönde olması gereklidir.

Niyetimizi belirledikten sonra karar alma ve uygulamaya geçme adımlarını takip edebiliriz. 

Olumlu düşünmeyi geliştirme teknikleri 

Tutumlar ve düşünceler geceden sabaha değişmediğinden, zihnimizi olumlu düşünen bir yapıya dönüştürmek için bazı içsel çalışmalar gerekmektedir. 

 • Düşüncelerinizin gücü hayatınızı sürekli olarak şekillendiren muazzam bir güçtür. Bu şekillendirme bilinçaltı düzeyde gerçekleşir, ama süreci bilinçli bir hale dönüştürmek mümkündür. Size tuhaf gelse de, deneyin. Olası ve mümkün kazanımlar haricinde kaybedeğiniz hiç bir şey yok!

 • Düşündüğünüz yoldaki ilerlemenizi farkeden insanların sizin hakkınızda ne düşündüklerine ya da ne söylediklerine kulak asmayın.

 • Hayal gücünüzü sadece hayırlı ve faydalı durumları görselleştirerek kullanın. ( Kendiniz ve bütünün iyiliği için isteklerde bulunun )

 • Kendinizle ya da başkalarıyla konuşurken olumlu ifadeler kullanın. 

 • Biraz daha fazla gülümseyin, gülmek olumlu düşünmemize yardımcı olur.

 • Aklınıza olumsuz bir düşünce geldiğinde, onu derhal olumlu bir düşünce ile değiştirin. Bunu tekrar tekrar yapabilirsiniz. Sanki iki resim arasında tercih yapıyormuşsunuz ve sadece bir tanesine bakmak zorundaymışsınız gibi düşünün, ve olumsuz olanı gözardı edin. Bu ısrar bir süre sonra zihninize olumlu düşünmeyi öğretecek ve olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanızı kolaylaştıracaktır.

 • Aklınıza olumsuz bir düşünce geldiğinde, bunları olumlu düşüncelerle değiştirmekte ya da olumsuz düşüncelere saplanıp kaldığınızı düşündüğünüzde asla pes etmeyin. Biliyorsunuz, alışkanlıklar kolay kazanılır ama kolay terkedilemez. Zihninizde sadece faydalı, iyi ve mutlu düşüncelere odaklanın. 

 • Bulunduğunuz durumun ve koşulların şu an için nasıl olduğu hiç önemli değildir. Önemli olan olumlu düşünmeniz ve sadece hayırlı sonuçlar ve durumlar beklemenizdir. Koşullar buna uygun olarak değişecektir.

 • Israrlı olduğunuz takdirde, zihninizin düşündüğü yönde dönüşüme sahip olabilirsiniz. Bu dönüşüm değişikliklerin gerçekleşmesi için biraz zaman alabilir, ama nihayetinde gerçekleşecektir

 • Yararlı bir diğer teknik ise olumlamalardır. Yaratıcı imgelemeye benzer bir uygulamadır ve birlikte kullanılabilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder