Düşüncelerimizi kontrol etmenin yöntemleri

Zihninizi kim kontrol ediyor?

          Çok az insan zihinlerinden geçen düşüncelerin farkındadır. Düşünme eylemi büyük ölçüde otomatik düzeyde gerçekleşir. Yani bilincimiz, düşünme eylemini bilinçli bir şekilde planlayıp, tasarlayıp, karar vererek gerçekleştirmez.

          Zihin, duyduğu ya da gördüğü her şeyi yargılamadan, sonuçlarını düşünmeden kabul eden ve gerçekmiş gibi algılamamıza sebep olan küçük bir çocuk gibidir. Zihninize düşünceden düşünceye dalma imkanı vererek bu şekilde davranış sergilemenize izin verirseniz özgürlüğünüzü kaybedersiniz.
dusunceleri kontrol etmemiz gerekir
Düşüncelerimizi kontrol altına almalıyız 


          Zihinlerimiz;  gazete, televizyon, diğer insanlar ya da beş duyu organımız aracılığıyla algıladığımız düşünceler, fikirler ve bilgiler tarafından sürekli bir bombardıman altındadır.
Bu sürecin farkında olsak da olmasak da, o düşünce, fikir ya da bilgiler zihinlerimize nüfuz ediyor.

          Bu düşünce akımı davranışlarımızı ve tepkilerimizi etkiliyor. Dahası, bunun beğenip beğenmediklerimiz, tercihlerimiz ve düşünme biçimlerimiz üzerinde etkileri var. Bazen yaşamlarımızı şekillendirmelerine izin vererek bu düşünceleri kabulleniyoruz. Aslında bu zihinsel özgürlüğümüzü kaybettiğimiz anlamına geliyor.

          Çoğu insan düşüncelerinin kendilerinden geldiğini düşünüyor ya da öyle olduğuna inanıyor. 
Ama hiç durup da düşündünüz mü? Arzularınız, düşünceleriniz, beğenip ya da beğenmediğiniz şeylerin gerçekten sizin düşündükleriniz ya da istedikleriniz mi diye? Bunları dış etkenler, başka kişiler yüzünden ya da  sizin tarafınızdan farkında olunmadan kabul edilmiş olabileceği aklınıza geldi mi hiç?


         Zihninizden geçen düşünceleri filtreleyip süzgeçten geçirmezseniz ,  özgür bir birey olamaz ve kukla gibi yaşamaya ya da  davranmaya devam edebilirsiniz.           Zihninizden ya da aklınızdan geçen her şeyin kendi düşünceleriniz ya da fikirleriniz olduğunu savunabilirsiniz. Ama gerçekte öyleler mi? Akıllarınıza, zihinlerinize giren her düşünceyi kendiniz, isteyerek mi yarattınız? 
  • Neden dış etkenlerin zihinlerinizi ve  yaşamlarınızı etkilemesine izin veriyorsunuz?
  • Neden başkalarının düşüncelerinin zihninizi ve yaşamınızı kontrol etmesine izin veriyorsunuz?
  • Zihninizi özgürleştirmek mi yoksa onu  başka insanların düşüncelerine ve fikirlerine köleleştirmek mi istiyorsunuz?
          Eğer zihinlerinizi  aklınıza gelen her düşünceye açık bırakırsanız, hayatlarınızı ister istemez onların ellerine bırakır, onların doğrularını kabul eder ve buna göre yaşarsınız. 

          Herkes dış etki ya da düşüncelerden farklı şekilde etkilenir. Bazı düşünce ve fikirleri olduğu gibi kabul ederken bazıları ise bizi acil adımlar atmaya zorlayabiliyor. Genellikle sevdiğimiz beğendiğimiz konuların üzerimizde diğer konulara nazaran daha fazla etkileri vardır. Ama sevmesek de ilgili olmasak da sürekli maruz kalmak zorunda kaldığımız öyle konular var ki onlar da bir süre sonra bilinçaltımıza giriyor ve yaşamlarımızı etkileyebiliyor. 

           Muhtemelen herkesin çocukluğundan bu yana hayalleri, arzuları, tutkuları ve beklentileri vardır. Ancak bunlar öğretmenlerinizin, ebeveynlerinizin ve hatta arkadaşlarınızın yaşamlarınız boyunca sizlere empoze etmeye çalıştığı ve benimsemenizi sağladığı bilinçaltı mesajlar olabilirler.
          

             Dış etkenlerden ve başkalarının düşüncelerinden nasıl korunabilirim ?


          Dış kaynaklı düşünce ve etkilerin etkilerini azaltmak için öncelikle aklınızdaki arzu ve düşüncelerin farkında olmalısınız. Daha sonra ise kendinize onları beğenip beğenmediğinizi ve onları hayatlarınıza kabul edip etmek istemediğinizi sorun. 

           Aklınıza gelen, zihinlerinizi meşgul eden her düşünceyi kabul etmek zorunda değilsiniz. 

           Öncelikle bunun gerçekten sizin düşünceniz mi yoksa başkalarının ya da dış etkenlerin size dayattığı bir düşünce mi olduğunu anlamaya çalışın. Dahası, sizin için faydalı olup olmadığını ve o düşünce yolunda ilerlemenin kendi çıkarınıza olup olmadığını da göze alın. Bu, düşünce sürecinde daha fazla kontrol kazanmanıza yardımcı olacaktır. 

          Kontrol sağlamak başlangıçta kolay olmayabilir, çünkü bilinçaltımız alışılagelmiş davranış ve tutumlarımızın aksi yönünde tavırlar sergilendiğinde istemsiz bir şekilde savunmaya geçer ve alışkanlıklarını sürdürme gayreti içine girer. 

          Biliçaltımızı geceden sabaha kandırıp şekillendiremeyeceğimizi biliyoruz, ama kontrollü ve sürekli tekrarlarla istendik yönde onu yönlendirebileceğimizi ve hedeflerimiz doğrultusunda kullanabileceğimizi biliyoruz. O yüzden, zihinlerimizin ve hayatlarımızın efendisi olmak istiyorsak, başkalarının düşüncelerinin bizleri yönetmesine, bunu bilinçli bir şekilde istemiyorsak tabi, izin vermemeliyiz.

      
Düşünceyi geliştirme yolları ile ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder