Kilo vermek için en sağlıklı, kolay ve etkili 10 adım

kilo vermek için en kolay ve etkili 10 ipucu
Korkulu rüya - fazla kilolarımız

       Kilo problemi yaşıyorsanız ya da çevrenizde fazla kilolarından yakınan ve kilo vermek isteyen kişiler varsa mutlaka şahit olmuşsunuzdur, her tartılmadan sonra görülen küçük miktar da olsa kilo kaybı inanılmaz mutluluk hissi verir ve daha hızlı bir şekilde zayıflama isteğine iter. Ülkemizde acı da olsa hemen hemen her yıl zayıflama ilaçlarından doğan ölümlere, rahatsızlanmalara ve hastalıklara şahit oluyoruz. Peki zayıflamak uğruna sağlıklarımızı bilmediğimiz ilaçlarla riske etmeye değer mi? Elbette hayır. Aramızdan bu tür trajik sebeplerden ötürü ayrılan insanlarımız da eminim bunu hiç istemezlerdi.
        Bu yazımda kesinlikle ve kesinlikle hiç bir ilaç ya da alternatif tıp önerisinde (bitkisel çözüm vs) bulunmayacağım. Sadece yeme, içme ve aktivite alışkanlıklarımızla ilgili, yapılabilir ve sağlıklı önerilerin içinde bulunduğu çeşitli sağlıklı yaşam kaynaklarından derlediğim 10 madde ile başlığımız hakkında katkıda bulunacağım. Kilo vermek gerçekten basit ve bir o kadar da kolay olabilir. Tek yapmanız gereken şey kilo verme konusunda bize yardımı dokunacak alanlarda bazı değişikliklere odaklanmak ve bu konuda tutarlı ve disiplinli olmak.

      Şimdi gelin birlikte kilo vermek için en sağlıklı, kolay ve etkili 10 adım'a bir göz atalım.


1. Atıştırmayı bırakın


Atıştırmak kilo vermenin bir numaralı sabotajcısı konumundadır. Peki neden? Çünkü insanlar ne zaman atıştırırlarsa bir o kadar kaloriyi de atıştırdıklarıyla beraber bünyeye indiriyor. Sorun atıştırmalıkların çoğunun (bisküvi, çikolata, kek vs) rafine şeker bazlı - kalorisi yüksek, doyuruculuğu az - olmasıdır. Ne zaman tıka basa bisküvi ya da çikolata yiyerek atıştırdığınızda kendinizi doymuş hissettiniz ki? Mantıksızca yapılan atıştırmalıklar kesinlikle faydasızdır ve tamamiyle kilo verme düşmanıdır. Sakın ola yapmayın, ve atıştırmalıklardan vazgeçin.

 2. Kalorili içeceklerden uzak durun


Kilo vermek için atıştırmalıklar bir numaralı düşmansa, kalorili içecekler de en az onun kadar azılı düşmandır. Kalorili içecekler için de sorun aynı. Tokluk hissi vermeyen şekerli içecekleri içtiğinizde tüketemeyeceğiniz kadar çok kaloriyi mideye indirmiş oluyorsunuz. Bu enerji içeceklerini de kapsıyor. İşin özünde bu sporcu içecekleri kötü bir şey değil. (alkolle alınmadıkları takdirde) Ancak insanların aslında çok büyük bir çoğunluğunun bu içeceklere gereksinimleri yok. Eğer 60 dakikadan fazla süren zorlu fiziksel aktivitelerle glikojen depolarınızı tüketmiyorsanız, ne maksatla olursa olsun enerji içecekleri gereksizdir.

Bol su tüketin, alerjiniz yoksa ve seviyorsanız bardağınıza bir kaç damla limon suyu da ilave edebilirsiniz. Limonun yağ yakıcı ve tokluk hissi uyandırıcı özelliği vardır.


3. Kendinizi 3 öğünle sınırlayın


Bunu birinci maddemizle ilişkilendirebiliriz. Eğer kendimizi günde üç ya da daha az öğünle idame ettirebilirsek, atıştırmalığa olan eğilimimiz de o derece azalır. Metabolizmanın bir aslan gibi kükremesi için en az iki saatte bir bir şeyler yemesi gerekir gibi de popüler bi hurafe vardır. Adı üstünde, hurafedir. Üzerinde durmaya gerek yoktur. Zira hurafe olmasaydı, bilim aksini ileri sürmez ve insanları mümkün olduğunca fazla yemeye teşvik ederdi. 


4. Yavaş yiyin ve % 80 doyduğunuzda yemeyi bırakın


Kilo vermek için en basit tabirle az yememiz gerekiyor, ama bu gırtlağa kadar doymuşuz gibi bir kandırmacayı gerektirmiyor. Yüzde seksen oranında doydum dediğiniz anda yavaşlayın ve yemek yemeyi bırakın. Kaldı ki asırlar öncesinden, bilimsel araştırmaların olmadığı zamanlarda bu konuda en çarpıcı öğüt Hz. Muhammed (sav) peygamber efendimizden gelmiştir ''Acıkmadan sofraya oturmayın, doymadan sofradan kalkın.''


5. Daha çok protein tüketin


Kaloriler kontrol edildiği sürece ne yediğinizin önemi yoktur. Bu konuda tek istisna ise protein tüketimindedir. Protein şu üç başlıkla kilo vermek konusunda yardımcı olabilir.

1. Sizi daha uzun süre tok tutar.
2. Karbonhidrat ya da yağlardan daha kolay bir şekilde vücuttan atılabilir, ki bu da rahatlıkla daha fazla protein tüketebilirsiniz anlamına geliyor.
3. Yağsız kasların korunmasını sağlıyor, böylelikle kilo kaybının çoğunun kaslardan değil de, vücuttaki yağ depolarından kaynaklanmasına yardımcı oluyor.


6. Yüksek tokluk hissi veren yiyecekler tüketin


Diyet yapın ya da yapmayın, hiç önemli değil. Kaçınılmaz olan bir şey varsa o da, açlık kazanır. Eğer birisi kurt gibi acıktıysa, o açlığa teslim olacaktır bu kesin. Peki çözüm? Çözüm sizi uzun süre tok tutacak olan tokluk hissi veren yiyeceklerdir ve bunlar genelde zaten sağlıklı olan seçimlerdir. 
  • lifli yeşil sebzeler
  • yağsız protein
  • düşük şekerli meyve
  • patates, diğer kök ve yumru kök besinler


7. Rafine şeker alımını azaltın


Rafine şeker tüketiminde sınırı zorlamak, 6. maddedeki adımların tam tersini yapmak anlamına gelecektir ve büyük olasılıkla daha fazla kalorili yiyecek yemek demektir. Karbonhidrat içeren yemeklerin kilo yapmasının sebebi, harika tatları ve fazla tüketilmeleri istediğidir. Çoğumuz rafine şeker alımını azalttığımız takdirde bundan fayda sağlayabiliriz. Karınca kararınca, ama fazlası değil!..


8. Ağırlık kaldırın


Gerçekçi olalım. Kilo vermek aslında çoğunun umrunda değil, insanlar sadece kilo vermiş gibi hissetmenin ya da öyle görünmenin derdinde. Göründüğünüzden daha zayıf görünmenin bir yolu da aslında biraz kas yapmanızdır. Bunun için gerekli olan bir numaralı egzersiz ise ağırlık kaldırmadır. 
Kaslanan yapı zayıflar ilkesinden yola çıkacak olursak (ki kaslanmak olumsuz bir şey değildir), vücudumuzun hangi bölgesinin zayıflamasını istiyorsak, o bölgenin kaslarını sağlıklı bir egzersiz ile haftada 4-5 kez 40'ar dakikalık seanslarla çalıştırarak arzu edilen ölçüye sahip olabiliriz. Unutmadan, herkesin çalıştığı kadar ölçüye sahip olabilmesi mümkündür. Ki bu da ne kadar ağırlık, o kadar hafiflik demektir.


9. Kafein kullanın


Psikolojik ve zihinsel kapasitenizi artırmanın yanında, kafein açlığınızı bastırmada da faydalı olabilir. Bunun yanı sıra çoğu kişi bilmese de kafeinin yağ yakıcı özelliği de vardır. Kafeinin yağ yakıcı etkisinden yararlanabilmek için her hangi bir fiziksel aktiviteye, spora, ya da yürüyüşe başlamadan yarım saat önce içeceğiniz bir fincan kahve (yaklaşık olarak 100 mg kahve içerir) yeterli olacaktır.


10.  Kendinizi de ödüllendirmeyi unutmayın


Diyet yaparken kendinizi manastıra kapanmış rahiplerin yerine koymayın. Diyet yapıyorum diye kendinize eziyet etmenize, ve çok katı bir şekilde diyete odaklanmanıza gerek yok. Restoranlarda, davetlerde ya da arkadaş ziyaretlerinde yemek de pekâla etkili bir kilo verme programında kendine yer bulabilir. Asıl tehlike bunun için bir planınızın olmamasıdır, ki bunun olmaması da zaten kısa süre içerisinde diyeti bırakmaya yol açabiliyor. 

Diyet programınıza ve arada kendinizi ödüllendirmek için seçtiğiniz güne sıkı sıkıya bağlı olduğunuz takdirde ödül olarak hangi yemeği seçip seçmediğinizin çok da önemi yoktur. Kilo kaybının durduğunu hissettiğiniz zamanlarda, ödül günü sıklığını azaltarak, biraz daha geniş bir zamana yayarak programınıza yeniden şekil verebilirsiniz. 

Haftada bir kez ile başlayabilirsiniz. Normalde yediğiniz türden yemekler yiyebilirsiniz (diyet programınızdakilerden farklı olabilir), aşırıya kaçmamak kaydıyla alkol ve kokteyller de içebilirsiniz. 
Midenizi tamamen doldurana kadar değil de, kendinizi tok ve iyi hissettirecek kadar yemenizde fayda var.

Kilo vermek için sağlıklı yöntemlerin dışına çıkmamanız ve ne olduğunu bilmediğiniz, bakanlık onayı olmayan ve olduğunu iddia eden her ürünü kullanmamanız dileğiyle. 

1 yorum:


  1. Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks a lot! yahoo mail login

    YanıtlaSil