Mutlu olmanın 7 yolu

Mutlu olmak  hem bilimin hem filozofların hemde  her insanın ilgi konusudur.Bir çoğumuz hayatta mutluluğun peşinden koşarız.Mutluluğu kimi zaman başarıda ,aşkta iyi bir işte ,iyi bir tatilde  zengin olmakta ya da mutlu bir evlilikte ararız.Aslında farketmediğimiz gereken şey mutluluk ;elde etmeyi umduğumuz hayallerle değil  şu anda alacağımız kararlar  ve uygulayacağımız adımlarla ulaşabileceğimiz en güzel hissiyat ve doğanın saf enerjisidir.Yapılan araştırmalara göre mutlu olmak için yapabileceğimiz şeyleri sıralamaya başlayalım.
mutlu olmak icin neler yapabiliriz.

Mutlu olmak için 

1.İnançlı olmalıyız.

Yapılan araştırmalar  gösteriyor ki  inançlı insanlar   olmayanlara nazaran   daha az kaygı ve stresli bir  hayat yaşıyorlar. Mutlu olmamızı  engelleyen şeylerden birisi ise "kaygıdır".

2.Yeterince uykumuzu almalıyız.


Bilim adamları ne kadar tam olarak kaç saat uyumamız konusunda  hem fikir olmasalar da , en az 6 saat uyumamız gerektiği doğrudur. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Gün boyunca alacağımız verimi ve mutluluğumuzu hislerimizi etkileyen en önemli şeylerden biridir.


3.Gülmek mutluluk hormonlarımızı tetikler.

Gülmek gibisi yoktur.Dikkat edin güldüğümüz anlarda aklımıza kötü bir olayı getirsek bile etkisi çok azalır.Uzmanlara  göre gülmek mutluluğumuz için için en etkili araçlardan biridir. Komedi filmleri izleyin komik fıkralar okuyun. Gülümsemeyi alışkanlık haline getirin.

4.Sevdiğiniz arkadaşlarınız olmalı.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre ;sevdiğiniz arkadaşlarla vakit geçirirseniz hayatınız daha anlamlı ve yalnızlıktan uzak durursunuz.Eğer varsa  yakın çevrenizde sevdiğiniz arkaşlarınız mutlaka  görüşün  dört duvar arasında monoton bir hayat yaşamayın .

5.Hayatınız da Romantizm olmalı.


Hayatınızda bir ilişki varsa  şanslısınız. Çünkü insanın ilişki sahibi olması olmayanlara göre daha mutlu yaşadıklarını söylüyor. Sevin sevilin mutlu olmanın belki de en kolay en doğal yolu budur.
Sağlıklı iyi bir ilişkinin nasıl olması gerektiğini bir önceki yazımızda paylaşmıştık.Okumak için  tıklayın.

6. Eğer mümkünse iş yeriniz evinize yakın olsun.

Günlük hayatta çoğu zamanımız iş yerimizde geçiyor ,özellikle de büyük şehirlerde yaşıyorsanız ulaşım içinden çıkılmaz bir işkenceye ve artık zaman olarak bizi mutsuz eden bir sebep haline geliyor.İş yerinize yakın bir yerde oturmaya özen gösterin ki daha çok zaman  daha çok mutlu anlar sizin olsun.


7. Dinlenmeyi unutmayın

İnsanlar o kadar koşturmaca bir hayat yaşıyor ki  bazen dinlenmeyi unutabiliyor. Yeterince dinlenmediğimiz zamanlar da  ne  verimli bir sonuç alabiliriz  nede o çalışırken geçen zamandan  keyif alabiliriz.Rahat olun  işler her zaman yetişir.Sinir hücrelerimiz yenilenmiyor ama işlerin telafisi her zaman vardır.


Mutlu olmak için neler yapabiliriz ? Aslında bunun cevabı içimizde gizlidir. Gözlerinizi kapatın ve ilk aklınıza gelen şeyi yapın . Bu sizi mutlu edecektir.
ilk akla gelen doğrudur. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder