Sabahları daha zinde hissetmek için 8 etkili yöntem

       Her yeni güne önceki günün yorgunluğunu atmış bir şekilde gerilerek, kendinizi turp gibi hissedip yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle uyanıyorsunuz. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjiniz sizi öyle bir ele geçirmiş ki, yakınınızdakilerin bile kanlı canlı olmalarına, yerlerinde duramamalarına sebep oluyorsunuz.

        Keşke! Ama harika olurdu değil mi ? :)

        Evet öyle. Ama neyse, biz mış gibiciliği bırakalım ve biraz gerçeklere dönelim. Ben hiiiiç sabahçılığı seven, erken kalk erken yatçılardan değilim aslında. Muhtemelen ki siz de öylesinizdir (Yoksa başlığı görür görmez kendinizi bu yazıda bulmazdınız) Geç saatler, bir şeylerle ilgilenmeyi en çok sevdiğiniz, o saatlerde kendinizi daha iyi hissettiğiniz zaman aralıkları olsa da o saatlerde daha zinde ve enerjik olmayı bekleyemezsiniz. Çünkü biyolojik olarak bedenlerimiz  gün ışığında daha fazla enerjik olmaya programlıdır. İşte bu bir çoğumuz için zorlayıcı olabilir.

Sabahları nasıl daha zinde uyanabiliriz?
Güne daha neşeli ve zinde başlamak elinizde
        Sabahları daha zinde hissetmek için zaten şu ana kadar bir çok teknik denediyseniz ve her seferinde daha keyifli ve enerjik bir sabaha uyanmada başarısız olduysanız bu teknikleri mutlaka denemelisiniz.

       İşte size sabahları kendinizi daha zinde hissettirecek 8 etkili yöntem.1. Erken kalkın


''Oooo dahiyane, ben bunu hiç düşünmemiştim. Bi akıllı sen misin arkadaş'' diyebilirsiniz evet  ama ister inanın ister inanmayın sabahları daha zinde hissetmek için faydasını göreceğiniz, geri dönüşünü size en mükemmel şekilde verecek olan ilk ve en önemli şey sabahları erken kalkmaktır. Sabahları uyanma saati aralığına göre yapılan araştırmalarda, insan sağlığını olumlu yönde etkileyen etkinliklerin sabah 06:00 ve 07:00 aralığında yapılması gerektiğini de hatırlatmak isterim. Yani güne 5:45'te uyanarak başlayan bir insanın sabah aktivitelerini saat 6 ve 7 aralığına sığdırdığı takdirde biyolojik olarak güne maksimum kapasiteyle başlamasını sağladığını söyleyebiliriz.


2. Sevdiğiniz bir şeyi yapın


Yeni güne daha keyifle başlayabilmek için yapmayı sevdiğiniz şey bulun. Şahsen benim en çok sevdiğim şey kahvaltıda taze ekmek yemek ve kahvaltı yaparken gazete okumak. Bu kişiden kişiye değişir tabiki. Günlük tutmayı seven biri güne başlangıcı hakkında duygularını düşüncelerini yazabilir, favori uygulamaları için telefonunu elinden düşürmeyenler onlara bir göz atabilir ya da gündemi sürekli takip edenlerimiz ise televizyonlarını açıp haber takip edebilirler. Bunlar benim aklıma gelenler, eminim sizin sabahlarınızı daha keyifli hale getirebilecek daha çok aktiviteniz vardır.


3. Yapılacaklar listesi hazırlayın


Gün içinde yapmanız gereken şeylerin listesi için hazırlayacağınız küçük bir not kağıdı,  daha planlı ve disiplinli olmanızı sağlaması dışında hafızanızın da belirli oranda gelişmesine katkıda bulunur ve unutkanlığı azaltır. Yapılacaklar listesi hazırlarken kısa notlar ve kesin zaman ifadeleri kullanmaya özen gösterin ve bunu bir alışkanlık haline getirin.


4. Eş zamanlı aktiviteler yapın


Bunu şu örnekle açıklamak istiyorum. Bir bisiklet yarışçısı üzerinde yapılmış olan deneyin amacı müziğin yoğunluğunun bisiklet sürücüsünün sürüş performansını nasıl etkilediği üzerinedir. Sürücüye müziğin duyulabilir oranda dinletildiği aralıktaki ile müziğin sesinin kısıldığı zaman aralığı arasındaki performansta ciddi bir fark olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın ortaya çıkardığı sonuç ise, fiziksel bir aktivitede bulunurken eş zamanlı olarak zihinlerimizde gerçekleştirdiğimiz aktiviteler verimliliğimizi artırır. Sabahları hem zihinsel hem de fiziksel olarak bir arada yapabileceğimiz pek çok aktivite mevcuttur. Kahvaltı hazırlarken ya da ütü yaparken haber ya da müzik dinlemek gibi.


5. Hoş bir sese uyanın


Sabahın erken saatinde gözlerinizi açtığınızda sizi en çok rahatsız şey nedir? Çoğumuzun buna cevabı sanırım ''alarm sesi''. Peki neden rahatsız edici buluyoruzdur alarm seslerimizi? Çok basit, rahatsız edicidir de ondan. Sese uyanma konusunda hepimiz aynı hassasiyette değilizdir mutlaka. Kimimiz çıt sese uyanabilirken, kimimiz ''davul çalsalar uyanmam'' diyen cinstenizdir. Ama iyice düşündüğünüzde, alarm sesini duyduğunuzda geriliyorsanız ve uyandığınızda rahatsızlık hissediyorsanız, bunun gerçek sebebinin o sesin kendisinden başka bir şey olmadığını göreceksiniz. Daha hafif tonu olan bir alarm sesi veya sevdiğiniz, sizi neşelendiren bir şarkıyı alarm sesiniz olarak belirleyebilirsiniz. Bu şekilde en azından dinlemekten keyif aldığınız ve size hoş gelen bir sese uyanırsınız. 


6. Yatmadan bir kaç saat önce yiyin ve için


Yatmadan önce ağır yemek yemek sadece sağlıksız değildir, aynı zamanda vücudunuz için sindirimi  zor olacağı için uykusuzluk ve obezite için de geçerli bir sebeptir. Yatağa gitmeden en az 2-3 saat önce yemek yiyin ya da bir şeyler için (atıştırmalık, kafeinli içecekler ve alkol de dahil). 
Dahası, uyku boyunca hissedeceğiniz açlık sabahları erken kalkmanıza ve kendinize güzel bir kahvaltı hazırlamanıza yardımcı olacaktır. 


7. İşinizi sevin


Sabahları pek sevmiyorsunuzdur, ya da işinizden pek keyif almadığınız için gün boyu oyalanma eğilimindesinizdir. Belki de bu kişiliğinize uygun bir iş değildir diye düşünüyorsunuzdur. Ya da işinizi rekabetçi, ilginizi işe vermeye sevkedici bulmuyor da olabilirsiniz. Kim bilir belki de harika bir işiniz var ama fazla talepkar buluyor olabilir, iş yoğunluğundan şikayetçi olabilirsiniz. Daha bir çok olumsuz tutum örneği sıralanabilir. Ancak işinize karşı tutkunuzu kaybediyorsanız, bu ciddi bir mesele. Ya bir an önce olumlu tutum geliştirebileceğiniz şekilde işinize yeniden adapte olmaya ve onu sevmeye çalışın, ya da çok geçmeden tutkuyla yapabileceğinize inandığınız yeni bir kariyer arayışına girin. Neşeli bir şekilde evden çıkılıp gidilmeyen iş yerinin ne sabahlarımızı ne de yaşamlarımızı güzelleştirmesi mümkün değildir. İşinizi sevin. 


8. Mola verin


Sabahları daha zinde hissetmek ve günün ilk saatlerini en verimli şekilde geçirmek için ordan oraya koşuşturmak zorunda değilsiniz. Öyle yaptığınız takdirde daha çok boş zamanınızın olacağı iş sonrası saatlerinizin daha sıkıcı geçmesine sebep olabilirsiniz. İş sonrası saatleriniz için de aktivite paylaşımı yapabilir, gün içinde kendinize her bir buçuk saatte bir on-onbeş dakikalık molalar tanıyabilirsiniz. Vereceğiniz kısa aralıklı molalar gündelik yaşamın monotonluğundan kısa bir süreliğine de olsa kurtulmanıza yardımcı olur. Biraz yürüyüş, temiz hava ve hatta arkadaşlarla laflama bile ilaç gibi gelecektir. 
       
Daha neşeli, sağlıklı ve zinde sabahlar dileğiyle... 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder