Yalan söyleyeni nasıl anlayabiliriz ?

yalanı anlama yöntemleri
Yalan söylemeyin böyle olursunuz :)

Yalan , insan doğasında ve hayvanlarında dünyasında var olan türlü sebeplerle başvurulan ,bir niyet ve amaç güden söz ve davranış biçimidir. Peki  bize yalan söyleyeni nasıl anlayabiliriz ?
Yalan söyleyeni tespit edebilmek için ya çok teknik bilginiz olması gerekiyor ya da o kişiyi yakından tanıyor olmalısınız.
Uzmanların  yaptığı araştırmalara göre  yalan söyleyen kişinin hem makro hemde mikro düzeyde beden dilinin   bize gönderdikleri mesajlar var. Eğer bu sinyalleri farkına varırsak karşımızdaki kişinin yalan söyleyip söylemediğini  çok rahat anlayabiliriz.
Yalan söyleyen kişide en sık görülen belirtiler:Yüz kızarması,terleme,burun deliklerinin büyümesi ve sık sık nefes alıp verme ve ruh halinin sinirli  gergin olması ve daha az hareket etmesidır.

Yalan söyleyen kişiyi anlamak  için davranışlarını gözlemleyin !

Yalan söyleyen kişinin davranışlarında  ,konuşmasında ve görsel iletişiminde anormal değişiklikler meydana gelir,şimdi bunlara  hep birlikte göz atalım.

1-Göz hareketlerinin durumu size yalan konusunda bilgi verir.

Gözler yalanın habercisidir

  • Beynimiz yalan söylediği sırada sağ lobunu kullanır haliyle yalan söyleyen kişi daha çok sağ tarafa bakma eğilimini gösterir.
  • Eğer gözlerini  normalden daha çok  bir nesneye odaklandıysa  bu da yalan söylediğine ,ve söylediği şeye inanmanızı istediğini gösteren bir ip ucudur.
  • Gözleri ovalıyor elleri gözüne kaşına gidiyorsa bir ihtimal sizden bir şey saklanıyor.

2-El hareketlerini ve otururken ki ayaklarının durumu da yalanı anlamakta bir sinyal..


Eller yalan söyleyeni ispiyonlar !
  • Yalan söyleyen kişide gözlemlenebilecek en sık davranış şekli ise ellerinin rahat durmaması  bir şekilde  ya elini boynuna götürür  ,saçıyla oynar  elini ağzına dudağına götürmeye çalışır bunları istemsiz yapar.
  • Ellerinde önde tutarak bağlaması da bir yalan göstergesi olabilir.
  • Bir ikinci  beden dili ise  otururken ayaklarına dikkat edin  ayaklarını çapraz bağladıysa dikkat etmeniz gerekebilir.

3-Sorularınızı sürekli tekrarlıyorsa zaman kazanmak istiyor olabilir.

Sık sık tekrar yalanın habercisidir.

Karşınızdaki size yalan söylemeye çalıştığında eğer profesyonel değil ise  muhtemelen suçluluk duygusu hissedecektir.Ve bu yüzden arada bir tereddütler yaşayacaktır.

Böyle bir durumda ona sorular  yöneltmeye devam edin hemde en ince ayrıntısına kadar. Size gereksiz ayrıntılar anlatmaya devam edebilir ve  sizinde bu aşamada yapmanız gereken tek  şey sormaktır. 


4-Savunmaya mı geçiyor ? Yalan söyleyenin en sık başvurduğu davranış biçimidir.

Yalan söyleyen kendini çok savunur.

Her hangi bir konuda biriyle konuşurken  haklı olduğumuzda çok da kendimizi savunmaya geçmeyiz .Çünkü bildiğimiz şey doğrudur ya da yalana başvurmak istemediğimiz olağan bir şeydir. 

O yüzden karşınızdaki kişinin yalan söylediğini  hissettiğinizde sorularınızı yoğunlaştırarak  anlık durum değerlendirmesi yapın.Savunmaya geçiyor sık sık dediklerinizi tekrarlayarak cümleye başlıyorsa iç güdüleriniz haklı çıkacaktır.
5-Tutarsızlık seziyorsanız bir kez daha düşünün !

Tutarsızlık varsa yalan da vardır !


Söylemlerinde  tutarsızlık  hissettiğiniz kişi büyük olasılıkla yalan söylüyor diyemesek de şundan emin olabilirsiniz bir şeyler gizliyor.Bir şeyi gizlemek yalan söylemek olmasa da yalan söyleyebilme potansiyelini taşıdığına delalettir.
6-Ses tonuna dikkatlice odaklanın , sesinde titreme veya çatallaşma var mı?

Yalan söylendiğinde ses tonu değişir.
Konuştuğumuz kişi  eğer yalana başvuracaksa ;her zamankinden ya daha yüksek ses tonuyla ya da daha düşük bir ses tonunda konuşmaya başlayacaktır.

Kendini huzursuz ve tedirgin hissedeceği için sesi  daha yüksek seviyede çıkacaktır.Ama bu söylediğimiz şeyler her insan için geçerli kriterler değildir,Sohbet ettiğimiz insanın fiziki ve biyolojik özellikleri rahatsızlıkları olabilir.
Tespitleriniz de olayı bir bütün olarak düşünmek gerekir .


7-Yalanı tespit etmede en kestirme yol !  Fazladan detay veriyorsa dikkat !

yalani tespit etmek
Niye gereksiz şey söylüyor ki ..
Yalan söyleyen kişi  muhattabı olduğu  kişiyi inandırmak için gereğinden fazla detay vererek çok da konuyla alakalı olmayan şeyler söyler .Bu durumda yapabileceğiniz şey ise o denli detaylarla sorularla karşımızdaki yalancının kalkanını düşürmek !.
8-Yalan söyleyen kişi daha az hareket eder

yalan ip ucu
Yerinde sabittir yalana odaklanmıştır.


Yalana teşebbüs eden kişi daha az hareket eder ,çünkü onun tek bir amacı vardır ve ona kilitlenmiştir.O sadece karşındaki insanı inandırmaya çalıştığı şeye ikna etmeye odaklanmıştır.Bu yüzden fiziki olarak şartlanmıştır.

Tüm davranışlarını bilinçli olarak daha dar bir alanda sınırlar ki bu da hareketlerini sınırlar.
9-Yalancı kaçma eğilimindedir.

yalancinin halleri
Yalanlar baskı kurar yalancıda ..Ayrıca ,yalana başvuran kişi inandırmaya çalıştığı kişiyle arasına engeller koyar . Kollarını bağlayabilir  ,,bacak bacak üstüne atabilir arkaya yaslanabilir ya da araya farklı objeler koyarak iletişim le aramıza engeller kurmaya çalışır.

Bizden sakladığı ya da gizlediği şeyler onda kaçma hissi uyandırır o yüzdendir ki bizimle iletişimde aramıza engeller koyar.

Bazen de göz temasını yarıda keserek gözlerini ovuşturmaya çalışır.10-Jestler ve mimikler beden dili yalancıyı ele veriyor


Jestler ve mimikler yalanın habercisi


Yalancının mikro düzeydeki verilerini anlayamasak da mimikler
 samimi bir sohbette cümlelerden önce açığa çıkar .Yani kişi sizinle samimi doğru yalansız bir muhabbet ediyorsa söyleyeceği ne olursa olsun daha agızdan cıkmadan mimikler jestler çalışır duruma gelir, O aradaki zamanı kavrarsanız yalancıyı 12 den vurabilirsiniz :)


Sonuç olarak:Yalanlar hayatımızda hep olacak ,ama beyaz yalanlar ama her ne diyorsanız.İnsanın ve hayvanların bir şekilde hayatta elde etmek istedikleri amaçladıkları şeyleri gerçekleştirmek için başvurduğu bir davranış biçimidir.Tavşanın ölü taklidi yapması da yaşamak için başvurduğu bir yalan değil midir ? :)Yalancının mumu yatsıya kadar yanmaz, anlaşılana kadar yanar. Sayfalarımızı takip etmeyi unutmayın .
                                                                                                                                          HoşçakalınHiç yorum yok:

Yorum Gönder