Estetik Yaşantı ve Estetik Kaygı

Estetiğin  sanat alanındaki güzellikle ilgilenir ve  temel amacı estetik yaşantıya ulaşabilmektir.Günlük hayatta elde  ettiğimiz  hazlardan (tv izlemek,sinemaya gitmek,maç izlemek) ayıran en temel özelliği ise estetik yaşantının kendi amacını kendi içinde taşıyor  olmasıdır.Bir diğer önemli farkı ise doygunluk sınırının olmamasıdır.En sevdiğiniz bir yemek düşünün doyduğunuzda  artık bir haz almazsınız.

Estetik Yaşantıya örnek

Bir örnek vermek gerekirse siz sinemaya belirli bir film izlemeye gittiğinizde bu doyuma ulaşabileceğiniz sonlu bir hazdır.Oysa  sadece  sinemaya gitmeyi sevdiğiniz için sinemaya giden biri olsaydınız bu sizin estetik bir yaşantının kapsama alanındasınız.

Estetik kaygı nedir

Estetik kaygı ise estetik yaşantıya ulaşmadaki tedirginlik durumudur.Bu aslında olumsuz bir durum değildir hatta yapıcıdır.Bir başka ifadeyle  de güzele daha güzele dahada  güzele ulaşma da yaşanan tedirginliktir.

Estetik kaygının sağladığı bir fayda da sadece  sanat eserlerinde aradığımız güzellikle olan ilişkimizde  değil  bütün davranış ve  tutumlarımızda duyarlı olmamıza olanak sağlar.

Estetik yaşantı insana  ön yargılarından ,kalıplaşmış düşüncelerden kurtarır ve insanı daha hür özgür  kılar.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder