internet sitesi nasıl yapılır

İnternet sitesini kodlayarak kendiniz oluşturmak için neler bilmeliyiz hangi programları kullanmalıyız.Ben kendi   tecrübemi sizlere aktaracağım.

İnternet Sitesi yaparken edindiğim tecrübeler

  • Bundan  2 yıl  öncesinde  bloggerda  blog açıp blog açlığımı gidermeye çalışırken şunu farketmiştim.Site yazısının başlığı ortalanmıyordu.Bunu kendime  öyle dert edindim ki google da ararken CSS diye bir terimle  karşılaştım ve başlığı ortaladım:)Ve kodlama yani "hoşgeldin dünya" yazısını ekrana bende yazdırmıştım.Birazdan beni daha iyi anlayacaksınız.
  • Şimdi dönelim konumuza internet sitesi nasıl yapılır. Ama öncesinde benim şuan  güncel olan  ve tek olan projemi size tanıtayım www.capslib.com Eğer beğenirseniz sitemi bu yazımı okumaya devam edin.

HOŞGELDİN CAPSLİB (DÜNYAM)

capslib zengin içerik kütüphanesi
Capslib-Zengin İçerik Kütüphanesi

Evet hala okumaya devam ediyorsanız sitemi beğendiğinizi düşüneceğim.

Ben web site yapımına başlarken sırasıyla  HTML,CSS,JAVASCRIPT,JQUERY ,PHP ve MYSQL dillerini öğrendim.

Bir internet sitesinin iskeleti HTML dir.

Html dili  web sayfalarının temeli oluşturur. 

Css internet sitenizin kıyafetidir.Rengidir.Göze Hitap eden özellikleri yapmanızı sağlar.

Yine bir bloğumdan kesit sunayım size bayılacaksınız css bu işe yarar linke tıklayın.Sanırım söze gerek kalmadı css bir çok özelliğini uyguladıgım bir örnekti bu.

Javascript 

Bence öğrenmeniz gereken ilk programlama dili bu olmalı.Çünkü bütün tarayıcılarda  çalışan ve bir webmasterın bilmesi gereken bir şey.

Jquery

Jquery ise  internet sitenizi yaparken kullanacağınız javascript kütüphanesidir.Javascript bazen uzun uzun kod yazmayı gerekirebiliyor bu yüzden  bu kütüphaneyi kullandım.

PHP ve MYSQL

İnternet sitesi yapında  kullanılan  sunucunuzda  çalışacak olan  PHP  ve  en iyi anlaştığı  veritabanı programı  MYSQL sitenizi dinamik hale getirerek hayal gücünüzle sınırlı olan istediğiniz  projeleri gerçekleştirebilirsiniz.Ben en azından  böyle yaptım. 


Sonuç olarak ,bir internet sitesinin hangi programları kullanarak yapabileceğinizi ben kendi tecrübe  ve örneklerle üstü kapalı olarak anlatmaya çalıştım .Umarım en azından ufkunuzu açacak şeyler anlatabilmişimdir.CSS kısmındaki linke tıkladğınızda  benim blogger siteme gidiyorsunuz.Orada 1000 lerce içerik yazdım .HTML ve CSS için devasa bir kaynak.Hoşçakalın.
1 yorum:

  1. Sitelerini takip edeceğim süper bravo. Şevke getiriyorsun

    YanıtlaSil